Dnia 16 marca 2023 r. odbędzie się XXXII edycja Międzynarodowego Konkursu "KANGUR MATEMATYCZNY". Zapraszamy uczniów klas II - VIII do udziału w konkursie. Każdy uczestnik konkursu otrzyma układankę przestrzenną. Zgłoszenia oraz wpłaty wpisowego (14 zł) u nauczycieli matematyki i wychowawców klas II - III.
SZKOLNY KONKURS
„Krzyżówka chemiczna”
Uczestnik Konkursu ma za zadanie wykonać krzyżówkę o tematyce chemicznej z elementami ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju w atrakcyjnej formie graficznej.
Arkusz papieru formatu A3:
Na jednej stronie arkusza opracowanie plastyczne (w dowolnej płaskiej technice plastycznej) krzyżówki o tematyce chemicznej z elementami ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju z przeznaczeniem do rozwiązania wraz z poleceniami do haseł. Hasła, które będą występowały w krzyżówce, powinny mieć tematykę chemiczno - ekologiczną.
Do odwrotu pracy należy przykleić:
- metryczkę z imieniem i nazwiskiem autora krzyżówki,
- przedstawienie tej samej krzyżówki rozwiązanej z poleceniami do haseł i z wyróżnionym hasłem głównym.
Do pracy należy dołączyć oświadczenia rodziców / prawnych opiekunów ucznia biorącego udział w Konkursie.
Prace oddajemy do nauczyciela chemii p. Aldony Majchrzak (można zanieść do świetlicy).
Komisja Konkursowa będzie oceniać prace według następujących kryteriów:
Zapraszam do udziału
Aldona Majchrzak
Z wielką radością chcemy poinformować, że Panie Ewelina i Ania pomyślnie ukończyły szkolenie i otrzymały certyfikaty trenerów Easy Biofeedback 1. Stopnia. Sprzęt, potrzebny do pracy z uczniami tą metodą, uzyskaliśmy dzięki funduszom pozyskanym w ramach programu rządowego „Aktywna tablica” oraz wsparciu finansowemu organu prowadzącego miasta Zielona Góra.
Dla kogo?
Dla uczniów z trudnościami z koncentracją uwagi, zaburzeniami procesów uczenia się, dysleksją, dysgrafią, zaburzeniami zachowania i nastroju, mających trudności z wyciszeniem się, zmniejszeniem lub pozbyciem się stresu.
Co?
Easy biofeedback jest siłownią dla mózgu
EEG biofeedback, zwany inaczej neurofeedbackiem, polega na świadomej obserwacji zmian zachodzących w aktywności naszego mózgu i zamianie nieprawidłowego rytmu na pożądany. Informacja zwrotna, jaką otrzymuje uczeń o aktywności swoich fal mózgowych, wyświetlana jest na monitorze przez niego obserwowanym. Parametry treningu ustala terapeuta kontrolujący przebieg całego treningu. By ułatwić uczniowi zadanie, podczas terapii jako informację zwrotną wykorzystuje się aplikacje graficzne (gry komputerowe o bardzo uproszczonej formie) sterowane sygnałem EEG rejestrowanym przez komputer.
Ile?
30 spotkań
Min 3 razy w tygodniu
Kto?
Uczniowie, których plan lekcji pozwoli na podjęcie pełnej terapii w warunkach szkolnych;
Uczniowie, który zakwalifikowani zostaną badaniem testowym;
Uczniowie bez przeciwskazań potwierdzonych zaświadczeniem lekarskim;
Przeciwskazania: epilepsja, znaczne pobudzenie psychoruchowe, silna depresja, schizofrenia, mania, zaburzenia paranoidalne z omamami, ostry zespół obsesyjno-kompulsywny.
Więcej informacji można uzyskać bezpośrednio u Pani Eweliny i Pani Ani, umawiając się przez edziennik.
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia
oraz Nowego 2023 Roku
Dyrekcji, wszystkim Nauczycielom, Pracownikom Szkoły,
Uczniom oraz Rodzicom spokojnego
Radosnego i Pogodnego czasu spędzonego wśród najbliższych - bez trosk, pośpiechu i zmartwień.
Życzy
Rada Rodziców
KONKURS POMYSŁOWA CHOINKA ROZSTRZYGNIĘTY!
I miejsce (choinka nr 17) Karol Dąbrowski kl. I SP nr 25/ ZE nr 5 w Zielonej Górze
II miejsce (choinka nr 18) Mateusz Niezgodzki kl. IIa
SP nr 25/ ZE nr 5 w Zielonej Górze
III miejsce (choinka nr 3) Bartłomiej Adamczyk kl. I SP nr 25/ ZE nr 5 w Zielonej Górze
Wyróżnienie (choinka nr 9) Wojciech Milewski kl. I SP nr 25/ ZE nr 5 w Zielonej Górze
Wyróżnienie (choinka nr 20) Oliwia Tomiak kl. III SP nr 25/ ZE nr 5 w Zielonej Górze
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w Międzyszkolnym Konkursie „Pomysłowa Choinka”. Prace, które wpłynęły przerosły nasze najśmielsze oczekiwania. Wszystkie choinki były przepiękne i bardzo pomysłowe. Wykazaliście się niesamowitą wyobraźnią. Chcielibyśmy wszystkich nagrodzić, ale regulamin jest nieubłagany. Jeszcze raz bardzo dziękujemy i zapraszamy do udziału w konkursie za rok.
Choinki można kupić w formie cegiełek, a dochód przeznaczony będzie na bal karnawałowy
klas I-III.
DZIĘKUJEMY!
Dnia 30.11.2022, późnym popołudniem dwa chóry z naszej szkoły: Piccolo Junior i Piccolo zaprezentowały się w przeglądzie Śpiewającej Polski, regionu lubuskiego, który odbył się w Czerwieńsku.🥰Gratulujemy pięknych prezentacji, które ucieszyły słuchających!👏👏👏Obydwa zespoły prowadzi dyrygent Renata Antosik.🎶🎵
Podziękowania dla pani Anety Drela oraz rodziców: Ewie Szczuka i Justynie Jarzyna za opiekę nad chórzystami.🥰DziękujemyPani dyrektor Małgorzacie Klinowskiej za pomoc w zorganizowaniu funduszy na wynajem autokaru.😊Od stycznia zapraszamy chętnych uczniów (1-3 i 4-8) do dołączenia, do naszych zespołów.😘
6 grudnia w naszej szkole świętowaliśmy Mikołajki, każdy kto chciał, ubrał się na czerwono, założył mikołajową czapkę lub inny świąteczny gadżet i to wszystko na cześć Świętego Mikołaja. W taki właśnie sposób cała szkoła świętowała nadejście wyczekiwanego gościa. Nasz szanowny Święty Mikołaj odwiedził wiele dzieci, rozdał masę prezentów. Z braku czasu nie zdążył wejść do każdej klasy, więc wysłał tam swoich oddanych pomocników. W szkole panowała niesamowita atmosfera. Wszystkim dopisywały świetne humory i towarzyszył świąteczny nastrój. 🎅 🎅 🎅
5 grudnia 2022r. uczniowie klasy 1 i 3 byli na wycieczce w Wolsztynie, gdzie zwiedzili muzeum kolejnictwa - najstarsze muzeum w Polsce, które powstało w 1907roku. Następnie pojechali do Stodolska - Fabryki bombek. Tam przeszli szlak " Od szklanej rurki do szklanej kulki" - poznali cykl powstawania bombek. W pierwszej sali odwiedzili dmuchalnię, gdzie zobaczyli jak szklana rurka zmienia się w bombkę. Następnie przeszli przez "srebrzalnię" , lakiernie, dekoratornię i na koniec przeszli do sklepu, w którym można było kupić prawdziwe dzieła.
MIĘDZYSZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY – POMYSŁOWA CHOINKA
Uczniowie klas I-III ! Przed wami kolejna, już VII edycja konkursu plastycznego „Pomysłowa choinka”. Stwórzcie oryginalne drzewko świąteczne, wykonane np. z klorowego papieru, drewna, metalu, tworzywa sztucznego, folii, piór itp . Zajrzyj w głąb swojej wyobraźni, a powstanie niepowtarzalna choinka do naszego konkursu. Zachęcamy i zapraszamy do wspólnego spędzenia czasu przy wykonywaniu bożonarodzeniowego drzewka. Uruchom swoją wyobraźnię. Dla laureatów przewidziane są nagrody.
Czekamy na Wasze prace!
Regulamin konkursu:
1. ORGANIZATOR: Zespół Edukacyjny nr 5 w Zielonej Górze ul. Ochla, Szkolna 1
( p. Aneta Drela i p. Małgorzata Michalska)
2. UCZESTNICY: Uczniowie klas I-III
3. CELE KONKURSU:
4. TECHNIKA: Dowolna
5. FORMA: Przestrzenna.
6. Przedmiotem konkursu jest wykonanie świątecznej pomysłowej choinki. Praca przestrzenna o wysokości do 80 cm może być ozdobiona dowolną techniką z różnych materiałów naturalnych i plastycznych.
7. TERMIN PRZYJMOWANIA PRAC: Na wasze prace czekamy od 5.12. 2022r. do 19.12.2022r. w Zespole Edukacyjnym nr 5 ul. Ochla, Szkolna 1 ( w gabinecie logopedy lub w świetlicy szkolnej). Do każdej pracy należy dołączyć notkę o autorze( według przesłanego wzoru).
8. Prace konkursowe oceni Jury powołane przez organizatora w dniu 20.12.2022 r.( decyzje komisji konkursowej są niepodważalne).
9. Ocenie podlegać będą:
- estetyka i pomysłowość wykonania choinki
- zgodność z tematem
10. Komisja konkursowa wybierze trzy najlepsze prace oraz dwa wyróżnienia. Za zajęcie I, II, i III miejsca oraz 2 wyróżnienia uczestnicy konkursu otrzymają dyplomy oraz nagrody rzeczowe.
11. Organizator nie zwraca prac konkursowych oraz zastrzega sobie prawo do eksponowania prac na terenie szkoły.
12. Do prac proszę załączyć notę o autorze, które znajdują się w załącznikach.
ZGODA rodziców/prawnych opiekunów
Prace konkursowe dostarczamy do szkolnego koordynatora konkursu p. Urszuli Najdek, do 16 GRUDNIA 2022r.
Dnia 15. 11. 2022 roku została rozstrzygnięta piąta edycja konkursu szkolnego pt. "Dyniowe Cudaki".
W konkursie wzięło udział 37 uczniów.
W tym roku I miejsce zdobyła Kalina Wysocka z klasy II a,
II miejsce - Franciszek Tomaszewicz, III miejsce - Bartłomiej Adamczyk, IV miejsce - Hanna Baran i Michalina Leszczewicz.
Wyróżnienia otrzymali Daniel Heliniak, Wiktoria Orzechowska, Maja Spychaj, Gracjan Tabisz Paweł Hak, Dominik Medyński oraz Bernard i Gniewomir Dziadura.
Wszyscy uczniowie za swoje prace otrzymali dyplomy, upominek i słodkiego wafelka.
Wszystkim serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie.
Nasza szkoła rozpoczęła współpracę z Państwowym Instytutem Badawczym NASK działającym z Polskim Alarmem Smogowym. Nasza placówka została włączona do programu/projektu Edukacyjna Sieć Antysmogowa (ESA). Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat znaczenia czystego powietrza dla zdrowia i wpływu codziennych działań na jego jakość.
Nasza szkoła została wyposażona w miernik jakości powietrza. Dane zbierane przez miernik są udostępniane przez Internet (www.esa.nask.pl) oraz prezentowane na wyświetlaczu zainstalowanym na budynku szkoły, co umożliwia uczniom, nauczycielom, a także społeczności lokalnej bieżące monitorowanie jakości powietrza i adekwatne zaplanowanie aktywności. Na stronie internetowej znajdziemy parametry mierzone w trybie ciągłym: informacje o aktualnym stanie jakości powietrza, stężeniu pyłów: PM10 (pył PM10 to cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów - ok. jednej piątej grubości ludzkiego włosa) i PM2,5 (pył PM2,5 to jeszcze mniejsze drobiny: o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra), temperaturze, wilgotności powietrza oraz ciśnieniu atmosferycznym.
Celem projektu jest edukacja dzieci i młodzieży w szkole oraz dostarczenie narzędzi dla nauczycieli w obszarze ochrony czystości powietrza, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki smogu: przyczyn jego powstawania, wpływu na zdrowie, oraz możliwych działań, które pozwalają na zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza. Nauczyciele odpowiedzialni za koordynację projektu są do tego odpowiednio przygotowywani, uczestniczą bowiem w specjalistycznych szkoleniach. W związku z tym w najbliższym czasie nasza szkoła podejmie w tym zakresie działania. Szczegóły już niebawem!
NIECH CZYSTE POWIETRZE BĘDZIE Z NAMI !
KLIKAJĄC w logo ESA NASK, które znajduje się na stronie szkoły (po prawej stronie), możemy sprawdzić aktualny stan powietrza w naszej miejscowości!!!
Guinness World Records Day – GWR Day
W dniach 14-18 listopada 2022r. bijemy rekordy w ŚWIETLICY SZKOLNEJ
Ustanawiamy rekordy w dwóch kategoriach wiekowych
w czterech konkurencjach
W DANEJ KONKURENCJI UCZESTNIK MOŻE WYSTARTOWAĆ TYLKO RAZ
W dniach 7 - 10 listopada biblioteka szkolna czynna w godzinach:
poniedziałek - zamknięta
wtorek - 12.30 - 15.30
środa 13.30 - 15.30
czwartek 13.30 - 15.30
Za utrudnienia przepraszamy.
Zgodnie z polską tradycją 1 listopada w Uroczystość Wszystkich Świętych wspominamy tych, którzy odeszli, naszych najbliższych zmarłych z rodziny, kolegów, koleżanki, współpracowników. W tym dniu zapalamy znicze pamięci na ich grobach – dowód naszej miłości, przyjaźni i pamięci.
Święto Zmarłych to również pamięć o tych, którzy polegli w obronie ojczyzny oraz tych, którzy walczyli o to, aby nasza Ojczyzna ponownie pojawiła się na mapie Europy.
W tych szczególnych dniach uczniowie naszej szkoły włączyli się w akcję MEN „Szkoła pamięta”.Celem tej akcji było pokazanie uczniom naszej szkoły jak ważne jest to, aby ludzie pielęgnowali pamięć o bohaterach naszej wolności. W ramach akcji, każda klasa naszej szkoły udała się na cmentarz, odwiedziliśmy groby nauczycieli, pracowników szkoły, ale nie tylko, również małe epitafium z płytami nagrobnymi pozostałymi po dawnych mieszkańcach Ochelhermsdorf. Odwiedziliśmy również tablicę pamiątkową Bernda Mixdorfa, który zabiegał o pojednanie polsko- niemieckie po II wojnie światowej i zainicjował wspaniałą współpracę pomiędzy mieszkańcami polskiej Ochli i niemieckiej Ochelhermsdorf.
Dziękujemy Panu Łukaszowi za piękną lekcję historii