Historia Szkoły

Historia naszej szkoły sięga roku 1880, kiedy to powstał w Ochli pierwszy budynek szkolny (obecnie Dom Nauczyciela). Uczyło się w nim około 200 uczniów. W latach 1888 - 1892 jednym z nauczycieli naszej szkoły był Bruno Schröder, późniejszy doktor nauk przyrodniczych i słynny badacz flory wodnej Skandynawii, Włoch i Północnej Afryki.

W 1934 roku wybudowano drugi budynek szkolny, który dziś stanowi starszą część obecnej szkoły.

Po zakończeniu II wojny światowej w dniach od 1 do 4 września 1945 roku odbywały się zapisy młodzieży szkolnej do wszystkich siedmiu klas Szkoły Powszechnej. Uroczysta inauguracja roku szkolnego odbyła się 5 listopada 1945 roku. Nauka odbywała się w starym budynku szkolnym. Przez pierwsze lata działalności szkoły budynek był stopniowo remontowany i wyposażany w pomoce. Na początku roku szkolnego nauczaniem zajmowało się dwóch nauczycieli. Jednak pod koniec roku szkolnego grono pedagogiczne liczyło już cztery osoby. Byli to: dyrektor szkoły p. Bogusława Błyskosz, p. Halina Kuczyńska, p. Teodozja Janiszewska i p. Józef Bombicki.

W 1965 roku podjęto decyzję o budowie nowej szkoły. 15 października powołano Komitet Budowy Nowej Szkoły, którego przewodniczącym został p. Aleksander Pytkowski. Jeszcze tego samego roku rozpoczęto zbiórkę cegieł na ten cel. Jesienią 1968 roku młodzież, nauczyciele i rodzice rozpoczęli intensywną pracę przy budowie. Porządkowano teren, zwożono materiały budowlane. Wszyscy pracowali dobrowolnie, nieraz po kilkanaście godzin dziennie.

Na rzecz budowy szkoły przekazywane były różne kwoty pieniężne zarobione przy pracach w lesie, czy zbieraniu ziemniaków. Dzieci rezygnowały z nagród książkowych na koniec roku, aby zasilić fundusz budowy. Uroczyste otwarcie szkoły, której nadano imię mjra Henryka Sucharskiego odbyło się 21 maja 1972 roku.