ZPWSE

Zielonogórski Program Wyrównywania Szans Edukacyjnych (wrzesień-grudzień 2019/2020)

 

 

Zielonogórski Program Wyrównywania Szans Edukacyjnych Dzieci i Młodzieży jest ofertą zajęć pozalekcyjnych finansowanych z budżetu Miasta Zielona Góra. Kierowany jest do uczniów Zespołu Edukacyjnego i obejmuje pakiet zajęć ponadprogramowych i nieobowiązkowych.

Nauczyciele naszego Zespołu, na podstawie doświadczeń z wcześniejszych lat oraz prowadzonych ewaluacji i obserwacji, przygotowali autorskie programy zajęć i złożyli swoje propozycje we wrześniu. Wyboru zajęć dokonała specjalnie powołana komisja składająca się z wicedyrektora Zespołu oraz nauczycieli – przewodniczących zespołów przedmiotowych.

W okresie wrzesień – grudzień 2019 r. prowadzone są w ramach Programu następujące zajęcia:

1. Zajęcia plastyczno – techniczne dla przedszkolaków.

Zajęcia skierowane są do dzieci w wieku 5-6 lata. Program opiera się na zajęciach usprawniających ręce, a w szczególności dłonie dzieci oraz rozwijające wyobraźnię  i poczucie estetyki. Program zajęć plastyczno-technicznych opiera się na ćwiczeniach w których dzieci będą lepić z: masy solnej, modeliny, plasteliny, a także malować palcami i całą dłonią na tworzywach o różnej strukturze. Dzieci będą wykonywać prace plastyczne techniką mieszaną. Rozwijanie motoryki małej jest niezwykle istotne od lat najmłodszych, gdyż prawidłowe funkcjonowanie mięśni dłoni wpływa  na prawidłowy chwyt pisarski, a także dzieci mają lepszą precyzję oraz dokładność w pracach plastycznych i technicznych.

Termin zajęć: czwartki godz. 13.00 – 13.45

Prowadząca: mgr Karolina Jagielska

 

2. „Przyjaciele Zippiego”.

Program „Przyjaciele Zippiego” to międzynarodowy program promocji zdrowia psychicznego dla dzieci w wieku 5-8 lat, który kształtuje i rozwija umiejętności psychospołeczne u małych dzieci. Uczy różnych sposobów radzenia sobie z trudnościami i wykorzystywania nabytych umiejętności w codziennym życiu oraz doskonali relacje dzieci z innymi ludźmi. Nie koncentruje się on na dzieciach z konkretnymi problemami czy trudnościami, ale promuje zdrowie emocjonalne wszystkich małych dzieci. To, czego dzieci nauczą się na zajęciach, na bazie opowiadań, których słuchają, próbują przenosić do codziennego życia. Porównują uczucia bohaterów opowiadań ze swoimi. Podczas zajęć dzieci słuchają opowiadań o losach trójki młodych przyjaciół.

Termin zajęć: środy godz. 12.35 – 13.20

Prowadząca: mgr Anna Sidorowicz

 

3. „Mały matematyk”.

Program ,,Młody  matematyk”, ma na celu utrwalenie oraz poszerzenie wiadomości i umiejętności matematycznych, kształtowanie postaw twórczych, rozwijanie pomysłowości w myśleniu i działaniu. We współczesnym świecie wszystko toczy się wokół matematyki, zaczynając od edukacji szkolnej, po skomplikowane obliczenia i  wszelkie procesy wykorzystywane w fizyce, czy astronomii, dlatego warto  uczyć matematyki, bo jest  ciekawa i niezwykła . Realizacja programu  ma wdrażać  uczniów do samodzielnego, logicznego myślenia, rozwijać ich zdolności i zainteresowania.

Termin zajęć: czwartki godz. 12.35 – 13.20

Prowadząca: mgr Małgorzata Michalska

 

4. „Szalona piąteczka – szkolne koło dziennikarskie”.

Program ma na celu zainteresowanie uczniów dziennikarstwem, procesem pozyskiwania i przetwarzania informacji z różnych źródeł, a także nabycie przez uczniów umiejętności sprawnego i poprawnego posługiwania się językiem ojczystym oraz wykorzystania technik informatycznych do redagowania i składania publikacji. Podczas zajęć koła uczniowie poznają gatunki dziennikarstwa prasowego oraz będą tworzyli i wydawali gazetkę szkolną w  wersji cyfrowej.

Termin: środy godz. 8.00 – 8.45

Prowadząca: mgr Małgorzata Olichwer

 

5. „Myślenie wizualne”.

Zajęcia skierowane są dla dzieci z klas IV-VIII. Uczniowie bardzo chętnie wykonują mapy myśli, notatki, które nie są standardowe a pozwalają im zapamiętywać ważne informacje. Zajęcia mają na celu pokazanie uczniom jak rysować postaci, ramki, symbole, strzałki o różnych kształtach, które są przydatne do tworzenia notatki z lekcji. Dzięki temu uczniowie łatwiej przyswajają i zapamiętują materiał. Takie notatki można wykorzystać na wielu przedmiotach. Gdyby uczniowie opanowali sztukę rysowania map myśli, mogliby wykorzystywać tę umiejętność i bez pomocy nauczyciela byliby w stanie wykonywać tego rodzaju notatki.

Termin zajęć:  poniedziałki 7.55 – 8.40

Prowadząca: mgr Marta Cieciora

 

Kontakt

  • Zespół Edukacyjny nr 5
    ul.Ochla-Szkolna 1
    66-006 Zielona Góra
  • (+68) 321-15-92

Galeria zdjęć