Amnesty International to międzynarodowa organizacja pozarządowa, której celem jest zapobieganie naruszeniom praw człowieka poprzez pokojowe działania. Maraton pisania listów jest przykładem takiej akcji. Odbywa się ona co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Podczas tego wydarzenia mobilizuje się ludzi na całym świecie by solidarnie wspierali ludzi, których prawa zostały złamane - pisanie litów jest wspaniałym wyrazem tej solidarności.
W dniach 4 - 6 grudnia (środa, czwartek, piątek) autobus szkolny rano będzie jeździł wg następującego rozkładu:
Kiełpin - 7.50
Jarogniewice - 7.55
Radwanów Bloki - 8.00
Radwanów II - 8.05
Broniszów - 8.15
Jeleniów - 8.30
przyjazd do szkoły - 8.40
KONKURS PLASTYCZNY – POMYSŁOWA CHOINKA
Zapraszamy do udziału w V edycji konkursu plastycznego dla dzieci i ich rodzin. Wymyśl choinkę inną niż wszystkie, o nietypowej formie i kolorze. Wykonaj ją np. z kolorowego papieru, drewna, metalu, tworzywa sztucznego, folii, piór i ozdób ją najpiękniej jak potrafisz. Zajrzyj w głąb swojej wyobraźni, a powstanie niepowtarzalna choinka do naszego konkursu. Choinka może być całkiem niezwykła, fantastyczna, kosmiczna i mieniąca się magicznymi kolorami tęczy. Uruchom swoją wyobraźnię. Dla laureatów przewidziane są nagrody.
Czekamy na Wasze prace!
Regulamin konkursu:
1.ORGANIZATOR: Zespół Edukacyjny nr 5 w Zielonej Górze ul. Ochla-Szkolna 1 (p. Aneta Drela i Małgorzata Michalska)
2.UCZESTNICY: Uczniowie klas I-III
3.CELE KONKURSU:
4.TECHNIKA: Dowolna
5.FORMA: Przestrzenna.
6.Przedmiotem konkursu jest wykonanie świątecznej pomysłowej choinki. Praca przestrzenna
o wysokości do 80 cm może być ozdobiona dowolną techniką z różnych materiałów naturalnych i plastycznych.
7.TERMIN PRZYJMOWANIA PRAC: Na Wasze prace czekamy od 2.12. 2019r. do 16.12.2019r.
w Zespole Edukacyjnym nr 5 ul. Ochla-Szkolna 1 (w sekretariacie szkoły, u p. Anety Dreli- logopedy lub u p. Małgorzaty Michalskiej). Do każdej pracy należy dołączyć notkę o autorze (według przesłanego wzoru) oraz klauzulę RODO znajdującą się w załącznikach.
8. Prace konkursowe oceni Jury powołane przez organizatora w dniu 17.12.2019r. (decyzje komisji konkursowej są niepodważalne).
9.Ocenie podlegać będą:
- estetyka i pomysłowość wykonania choinki
- zgodność z tematem
10. Komisja konkursowa wybierze trzy najlepsze prace oraz dwa wyróżnienia. Za zajęcie I, II, i III miejsca oraz 2 wyróżnienia uczestnicy konkursu otrzymają dyplomy oraz nagrody rzeczowe.
11. Organizator nie zwraca prac konkursowych oraz zastrzega sobie prawo do eksponowania prac na terenie szkoły i ich sprzedaży w formie cegiełek z przeznaczeniem na bal karnawałowy
klas I-III.
Załączniki:
W dniach 2-10 grudnia odbędzie się zbiórka żywności w ramach akcji pomocy bliźniemu przed świętami. Zachęcamy wszystkich uczniów i rodziców z klas 0 - 8 do przynoszenia żywności o długim terminie przydatności do spożycia np.:
- mąka, cukier
- makaron, olej
- ryż
- kasza
- słodycze, herbata
Wszystkie produkty zostaną przekazane najuboższym mieszkańcom naszej miejscowości.
Jeden mały gest może sprawić, że czyjeś święta będą radośniejsze.
Osoba odpowiedzialna za przeprowadzenie zbiórki: Małgorzata Mordel
Konkurs "Ciało w liczbach" rozstrzygnięty!
20 listopada odbył się w naszej szkole konkurs matematyczny czytania ze zrozumieniem "Ciało w liczbach". Do konkursu przystąpiło 16 uczniów z klas VII - VIII. Zadaniem uczniów było uważne przeczytanie tekstu dotyczącego budowy wewnętrznej człowieka, a następnie, na podstawie informacji zawartych w tekście, rozwiązanie zadań matematycznych.
Wyniki konkursu
1 miejsce - Leon Wasilewski (klasa VII)
2 miejsce - Konrad Timoszek (klasa VIII)
3 miejsce ex aequo - Martyna Miśta (klasa VIII) i Zofia Olichwer (klasa VII)
Gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach!
Dyplomy i nagrody zostaną wręczone laureatom podczas apelu podsumowującego I półrocze.
Dnia 15.11.2019r. klasy I A i B uczestniczyły w wycieczce do Planetarium. Uczniowie obejrzeli film pt. "Polaris" opowiadający o przygodach Jamesa, pingwina z Bieguna Południowego i Wladimira, zabawnego niedźwiedzia z Bieguna Północnego. Obaj przyjaciele wybudowali statek kosmiczny, by z kosmosu obserwować planety. Ponadto dzieci miały możliwość zobaczyć ekspozycję Układu Słonecznego oraz zwiedzić Laboratorium Optyczne w Jaskini Światła. Wizyta w Planetarium wywarła duże wrażenia na młodych badaczach.
UWAGA!!!
Harmonogram konkursów przedmiotowych znajduje się w zakładce O SZKOLE!!!
Dzień 1
W poniedziałek, 21 października, około godziny 8.00 każdy z nas wyruszył do Domu Wczasów Dziecięcych we Wroniawach. Gdy dotarliśmy, na miejscu przywitał nas pan Dyrektor ośrodka, przedstawił regulamin, a następnie zostaliśmy rozdzieleni do swoich pokoi. Po południu odwiedzaliśmy się w naszych pokojach. Wieczorem odbyła się dyskoteka powitalna, na której świetnie się bawiliśmy.
Dzień 2
We wtorek 23 października po śniadaniu pojechaliśmy do gospody. Tam jechaliśmy bryczką ciągniętą przez traktor oraz oglądaliśmy zwierzęta. Mogliśmy wydoić krowę. Poszliśmy też do kuźni, gdzie kowal pokazał nam, jak zrobić podkowę. Było ognisko, pieczone kiełbaski oraz drożdżówki. Wróciliśmy baaardzo zmęczeni, ale zadowoleni.
Dzień 3
W środę pojechaliśmy do Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach. Oglądaliśmy stare wozy strażackie oraz dowiedzieliśmy się, jak dawniej wyglądała praca strażaka. Było to dla nas szczególnie interesujące, ponieważ niektórzy należą do Ochotniczych Straży Pożarnych w swoich miejscowościach. Po południu graliśmy w palanta i siatkówkę. Wieczorem zaproponowano nam film, na co chętnie się zgodziliśmy. To był ciekawy dzień.
Dzień 4
W czwartek zwiedzaliśmy Wolsztyn-jest to małe miasteczko, w którym znajdują się stare lokomotywy i zabytkowe wagony. Byliśmy na kręglach, na których dobrze się bawiliśmy. Po kręglach mieliśmy czas wolny. Po powrocie odbyły się warsztaty, podczas których powstały wspaniałe obrazy. Wieczorem odbyła się dyskoteka pożegnalna, na której wspaniale się bawiliśmy.
Dzień 5
W piątek, 25 października, po śniadaniu niestety musieliśmy się spakować. Nikt nie chciał wracać…
To była wspaniała wycieczka.
Bardzo dziękujemy pani Anecie Dreli i pani Małgorzacie Olichwer.
W imieniu uczniów klasy 7- Natalia Piechnik
Dzieci z klas 1-3 rozpoczęły Projekt Samodzielność, który ma na celu kształtowanie samodzielnego podejmowania wyzwań oraz rozwoju samodzielności dzieci w różnych aspektach ich życia. Chcemy pokazać dzieciom co to znaczy być samodzielnym, jak radzić sobie z możliwymi przeszkodami w osiąganiu celu, dlaczego warto robić różne rzeczy samodzielnie i co można poczuć osiągając samodzielność.Projekt będzie trwał do 17.01.2019r. Dzieci otrzymały Karty Samodzielności, które składają się z dwóch części:- Moja samodzielność w szkole- Moja samodzielność w domuKażda z ww. części posiada miejsce do wpisania pięciu samodzielności, które dzieci będą kształtować. Posiadają też okrągłe miejsca na wklejenie naklejek po osiągnięciu samodzielności w danej aktywności.Moja samodzielność w szkole - dzieci ustalą wraz z wychowawcą klasy pięć samodzielności, które wspólnie będą szlifować w szkole. Dzieci wpiszą je w odpowiednie miejsce na Karcie Samodzielności, a nauczyciel posiadający pięć naklejek dla każdego z uczniów będzie dysponował ich przyklejaniem - po osiągnięciu danej samodzielności. Moja samodzielność w domu - jest to strefa dla dziecka i rodzica. Tu właśnie znajduje się miejsce, byście Państwo razem ze swoim dzieckiem ustalili i wpisali do karty Wasze własne pięć samodzielności. Zachęcam, by było to ustalenie wspólne, co bardziej zmotywuje dziecko do wysiłku. Możecie Państwo ustalić np. odkładanie naczyń do zmywarki, ścielenie łóżka - wszystko to co ważne jest u Państwa w domu. Tutaj liczy się Państwa kreatywność - na przykład jedna z mam, której córka nie lubiła jeść warzyw, ustaliła z dzieckiem naukę ich obierania. Końcowym efektem było nie tylko spróbowanie różnych smaków, lecz aktualnie przygotowywanie i podjadanie warzyw :-) Ważne jest, by dzieci mogły wpisać również te aktywności, które są dla nich ważne - czy to robienie naleśników, czy konstruowanie z drewna.
Klasa VIb zaprasza wszystkich uczniów do udziału w Mikołajkowej Akcji Charytatywnej. Zbieramy słodycze dla Domu Samotnej Matki w Zielonej Górze. Akcja trwa do 29 listopada 2019r. Słodkości można przynosić do Pani wicedyrektor Andżeliki Ładysz, Pani pedagog Anny Gaweł lub do Pana Krzysztofa Stamirowskiego!
I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem!!!
Drzonków w dniach 5.11 i 7.11 był gospodarzem Miejskich Igrzyska Dzieci i Młodzieży w tenisie stołowym.
Etap miejski jest równocześnie etapem powiatowym. Igrzyska dzieci to klasy 1-6, a Igrzyska młodzieży klasy 7-8.
Naszą szkołę reprezentowały drużyny dziewcząt i chłopców w Igrzyskach dzieci i drużyna chłopców w Igrzyskach młodzieży.
W Igrzyskach dzieci wzięło udział 12 szkół. Po 6 w kategorii dziewcząt i chłopców .
Dziewczęta z naszej szkoły zajęły 5 miejsce w składzie: Weronika Krupa i Dagmara Zawrotniak z klasy 6 B
Wśród chłopców nasi uczniowie Kacper Buda i Julian Urbanek z klasy 6 B
zajęli 2 miejsce i uzyskali awans na Mistrzostwa Województwa Szkół Podstawowych,
który odbędzie się na początku grudnia.
W Igrzyskach Młodzieży wzięło udział 10 szkół. W Wśród dziewcząt 4 szkoły, a wśród chłopców 6.
Nasi uczniowie Maksymilian Buda i Jakub Styra z klasy 8 zajęli 3 miejsce, minimalnie przegrywając o srebrny medal 2:3 z SP 18.
Wszystkim drużynom gratulujemy wyniku i postawy fair play.
Opiekunem drużyn był Krzysztof Stamirowski.
26 LISTOPADA 2019r. NA MAŁEJ SALI GIMNASTYCZNEJ DZIECI BĘDĄ MIAŁY ROBIONE ZDJĘCIA
8:40- IA
9:00-VB
9:30-10:15 PRZEDSZKOLE
10:15 -VIB
10:35-IB
11:00-VA
11:30-III
12:00-IV
12:35-II
13:00-VIII
13:30-VIA
14:00-VII
Dziś ogłoszono wyniki Konkursu Międzyszkolnego Kleksomania 2019w Bibliotece Publicznej im.C.K.Norwida w Zielonej Górze: do II etapu zakwalifikowała się drużyna z naszej szkoły, uczennice z klasy IV-w składzie: Ania Mierkiewicz, Sara Prodous i Zosia Pilarczyk.Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia za dwa tygodnie,w II etapie -28 listopada.W konkursie brało udział 20 drużyn, a do II etapu " przeszły" tylko 4 drużyny !
WAGA! Od przyszłego tygodnia rozpoczynamy wielką akcję-ZBIERAMY NAKRĘTKI DLA JASIA! W każdej klasie, przedszkolu, pokoju nauczycielskim, bibliotece, sali gimnastycznej i innych miejscach, pojawią się kartoniki na nakrętki, które (mamy nadzieję) szybko zapełniać się będą nakrętkami. Włączmy się wszyscy w tą akcję i pomóżmy Jasiowi!
Przypominamy, że w poniedziałek 18 listopada 2019r. o godz. 17:00 odbędą się zebrania z rodzicami.
Nieobecni wychowawcy to p. Małgorzata Michalska i p. Karolina Jagielska
W dniu zebrania nie będzie możliwości spotkania się z dyrekcją szkoły. Jeżeli ktoś z Państwa ma taką potrzebę, można umówić się z p. dyrektor poprzez sekretariat (683211592) w innym terminie.
Dnia 12.11.2019r. został rozstrzygnięty drugi szkolny konkurs pt. "Dyniowe Cudaki".
W konkursie wzięło udział 13 uczniów: kl I a - Szymon Ajryś, Wiktor Gładysz, Maksymilian Krupa, Izabela Małczak i Hanna Szymańska, kl I b - Maja Jasińska i Michalina Leszczewicz, kl II - Julia Bukina, Kinga Nowak, Lena Szczuka i Jan Zawrotniak, kl III - Nataniel Adamski i Alex Wójcik.
Wszyscy uczestnicy konkursu za swoje piękne dynie otrzymali dyplom, upominek i coś słodkiego.
W tym roku I miejsce zdobył Wiktor Gładysz, II miejsce Alex Wójcik, a III miejsce Michalina Leszczewicz.
Wszystkim serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie.