Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Początkowo obchodzony był tylko w Europie, ale już od wielu lat DBI przekroczył jej granice angażując państwa z całego świata. Z pełną listą państw i instytucji biorących udział w Dniu Bezpiecznego Internetu oraz z podjętymi przez nie działaniami można zapoznać się na stronie www.saferinternetday.org.
Głównym celem DBI jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu. Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak również lokalnym, łącząc zaangażowanie wielu instytucji, ale także rodziny, czyli najbliższego otoczenia dziecka.
Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 r. jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility - CEF). Patronat honorowy dla wydarzenia udzielili: Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, Urząd Komunikacji Elektronicznej oraz Komenda Główna Policji. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Partnerami DBI 2019 są Facebook Polska oraz Google Polska.
DBI 2019 odbędzie się 5 lutego 2019 r. pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”. Nadchodząca edycja Dnia Bezpiecznego Internetu zachęca wszystkich do aktywnego uczestnictwa w współtworzeniu twórczego i bezpiecznego środowiska on-line. Podczas obchodów DBI 2019 organizatorzy chcą podkreślić istotę współpracy pomiędzy różnymi sektorami przy wspieraniu pozytywnych zmian w sieci. Wszyscy powinniśmy angażować się w promowanie pozytywnych zastosowań Internetu, promocję tolerancji oraz tworzenie kultury zrozumienia.
W naszej szkole odbędzie się II edycja przedsięwzięcia pn. Tydzień Bezpiecznego Internetu w ZE 5 (TBI w ZE 5). Działania profilaktyczne podejmujemy przez cały rok, ale szczególnie zintensyfikowane są one w lutym, kiedy to obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu.
W ramach przedsięwzięcia w klasach II-III przeprowadzone zostaną zajęcia m.in. w oparciu o materiał multimedialny „Sieciaki”, „Plik i Folder”, „Zuzia i Tunio poznają Internet”. Natomiast w klasach IV-VIII w ramach zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych przeprowadzone zostaną zajęcia z wykorzystaniem materiałów z Polskiego Centrum Programu Safer Internet: „3… 2… 1… Internet”, „Lekcja bezpieczeństwa” i „Gdzie jest Mimi?” W trakcie zajęć wykorzystany zostanie również materiał edukacyjny z programu Cyfrowobezpieczni.pl. W pracowni znajduje się Netykieta, czyli zbiór zasad przyzwoitego zachowania w Internecie - swoista etykieta obowiązująca w sieci, na stronie internetowej szkoły umieszczono także tematyczne materiały i linki do stron z informacjami dla rodziców, nauczycieli i uczniów.
https://sites.google.com/view/ze5zgora-informatyka/bezpieczny-w-sieci, https://sites.google.com/view/ze5cyfrowobezpieczni
Efektem prowadzonych działań będą wykonane przez uczniów prace plastyczne, plakaty oraz projekty, animacje i gry tematyczne w wizualnym środowisku programowania Scratch. Ponadto uczniowie wezmą udział w konkursach i quizach tematycznych.
Zachęcam także uczniów, rodziców i nauczycieli do rozwiązywania zadań i quizów. Aplikacje do ich rozwiązania można pobrać także na własne urządzenia multimedialne.
Sprawdź się! Rozwiąż zadania, quizy...
KURS ON-LINE, TUTAJ...
QUIZ O BEZPIECZEŃSTWIE W INTERNECIE DLA UCZNIÓW KLAS I-III
QUIZ O BEZPIECZEŃSTWIE W INTERNECIE DLA UCZNIÓW KLAS IV-VI
QUIZ O INTERNECIE RZECZY (dla uczniów, rodziców i nauczycieli)
Ułóż puzzle, TUTAJ...
QUIZZIZ
Kliknij: join.quizizz.com
Wpisz, podany poniżej kod a potem wpisz swoje imię/nick i klasę.
Dla klas 4-7
- Bezpieczeństwo w Internecie
Kod: 804854
LEARNING APPS
- Nowe technologie w edukacji
Dla klas 1-3
- Nowe technologie w edukacji
Dla klas 2-4
- Bezpieczeństwo w Internecie – Jak zachować się w Internecie?
Dla klas 4-7
Bezpieczeńswo w Internecie - poradniki:
DZIECI W ŚWIECIE GIER KOMPUTEROWYM; ZANIM UJAWNISZ DANE..., ŁATWE HASŁO TO ZŁE HASŁO...
Życzę dobrej zabawy! Powodzenia
Elżbieta Terajewicz - nauczyciel informatyki
Zapraszamy uczniów do udziału w Szkolnym Konkursie Recytatorskim, który odbędzie się 18 lutego dla klas IV-VIII oraz 19 lutego dla klas I-III.
Wszystkich zainteresowanych prosimy o zapoznanie się z regulaminem konkursu.
Regulamin konkursu, TUTAJ...
Uczennica naszej szkoły, Natalia Piechnik z klasy VI, została laureatem Międzyszkolnego Konkursu na prezentację multimedialną ,,Słynni Polscy Nobliści".
Gratulujemy sukcesu!
Dnia 21 marca 2019 r. odbędzie się w naszej szkole kolejna edycja międzynarodowego konkursu matematycznego Kangur. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów sześciu grup wiekowych: Żaczek (kl. 2 SP), Maluch (kl. 3 i 4 SP), Beniamin (kl. 5 i 6 SP), Kadet (kl. 7 i 8 SP).
Każdy uczestnik konkursu otrzyma układankę przestrzenną w postaci kuli - breloczka. Uczeń chcący wziąć udział w konkursie, wpłaca do 11 stycznia, wpisowe w wysokości 9 zł szkolnemu organizatorowi - p. Elżbiecie Gałka.
Informujemy, że od 2. stycznia 2019 r. zmienia się kwota jednostkowa za obiad:
Uczniowie naszej szkoły przyjęli zaproszenie do udziału w konkursach w ramach inicjatyw „Technologiczne Lubuskie”, „Lubuskie Koduje”.
Konkurs "Zaprogramuj Robota" polegał na stworzeniu w języku Scratch kreatywnej aplikacji (interaktywnej historyjki, animacji lub gry) z wykorzystaniem udostępnionej przez Organizatora grafiki robota. Zadanie skierowane było do uczniów klas VI - VIII szkół podstawowych. Zadanie konkursowe przygotowało 3 uczniów.
Zadania konkursowe: Ola_Zaprogramuj robota; Wiktor_Zaprogramuj robota; Ryszard_Zaprogramuj robota
Konkurs "Zabierz Robota w świat nowoczesnych technologii" polegał na wykonaniu zdjęcia Robota (wyciętego z udostępnionego przez Organizatora szablonu) na tle nowoczesnej technologii. Zadanie skierowane było do uczniów klas IV - VI szkół podstawowych. W konkursie uczestniczyło 8 uczniów.
Zadania konkursowe zdjęcia:
Uczniowie otrzymali dyplomy, które zostaną wręczone po feriach zimowych.
Gratuluję pomysłów i dziękuję za udział w konkursach.
Elżbieta Terajewicz - nauczyciel informatyki
W związku z realizacją projektu #SuperKoderzy uczniowie naszej szkoły mieli możliwość wzięcia udziału w konkursie „Code for the Planet”. Zaplanowaliśmy tak zajęcia, aby nie tylko grupa projektowa mogła zmagać się z zadaniami konkursowymi. Prace konkursowe polegały na stworzeniu gier w wizualnym środowisku programowania Scratch. Najchętniej uczniowie wybierali zadanie 1: Plastik i oceany. Maciej, Ryszard, Wiktor, Bartek, Julia… stworzyli gry, które nawiązywały do realizacji misji konkursowej: ograniczanie zużycia plastikowych toreb. Natomiast Ola zmagała się z zadaniem 2: Ekologiczny quiz – zgodnie z misją promocji ekologicznego stylu życia. Prace naszych uczniów zostały docenione przez Organizatora, mimo, że uczestnicy nie zdobyli głównych nagród – otrzymali pozytywne komentarze.
Prace konkursowe: OlaZadanie; WiktorZadanie, RyszardZadanie, Maciej Zadanie
Lider programu #SuperKoderzy
mgr Elżbieta Terajewicz
Szanowni Rodzice,
uprzejmie przypominamy, że wg kalendarza roku szkolnego 2018/2019, 23-31 grudnia 2018 r. to dni wolne od zajęć dydaktycznych (zimowa przerwa świąteczna).
Wniosek o zorganizowanie opieki w czasie dni wolnych od zajęć dydaktycznych, TUTAJ…
Zanim rozpoczęliśmy montaż robotów LOFI, każda lekcja w ramach zajęć rozwijających kreatywność dała nam nowe wyzwania – tak wiele dzieje się w dziedzinie programowania… kursy, ciekawe aplikacje, konkursy, akcje kodowania…
Rozpoczęliśmy od przypomnienia podstaw programowania w wizualnym środowisku SCRATCH – scenki tematyczne, animacje, gry…
Jesteśmy na półmetku – dwa roboty LOFI są już gotowe!
Fotorelacja z zajęć, TUTAJ... Obejrzyj filmik, Montaż Lofi i nie tylko...
Lider programu #SuperKoderzy
mgr Elżbieta Terajewicz
KIERMASZ ŚWIĄTECZNY
Rada Rodziców bardzo serdecznie zaprasza na wyprzedaż dekoracji świątecznych wykonanych przez dzieci i rodziców podczas tegorocznych warsztatów. Wyprzedaż odbędzie się w czwartek w godz. 10.30-14.00 oraz w piątek w godz. 9.00-12.00 na korytarzu szkolnym na parterze.
Uzyskany dochód zostanie przeznaczony na organizację balu karnawałowego dla naszych dzieci.
Serdecznie zapraszamy.
PRÓBNY EGZAMIN ÓSMOKLASISTY 2018
W dniach 18 - 20.12.2018 r. (wtorek, środa, czwartek) odbędzie się próbny egzamin ósmoklasisty.
Szczególowy plan organizacji próby egzaminu (terminy, organizacja pracy szkoły, kursy autobusów), TUTAJ...
W środę, 12 grudnia uczniowie klasy III wraz z rodzicami spotkali się na warsztatach bożonarodzeniowych, aby wspólnie stworzyć ozdoby świąteczne.
Radość tworzenia i spędzenia czasu wraz z rodzicami w tym szczególnym okresie bożonarodzeniowym - bezcenna !!! A jakie piękna dzieła powstały! Gwiazdy, stajenki, serca, choinki, wieńce adwentowe i wiele, wiele innych cudowności...
Klasa III także przyłączyła się do akcji Godzina Kodowania i kodowała offlinowo. Tym razem odkodowywaliśmy Mikołaja.
Międzyszkolny Konkurs "Moja eko-choinka" został rozstrzygnięty.
Laureaci konkursu:
I miejsce - Lena Szczuka (kl. I)
II miejsce - Rafał Brychcy (kl. I)
III miejsce - Pola Mamet (kl. IIa)
Wyróżnienie - Hubert Pudelski (ZE nr 3)
Wyróżnienie - Mateusz Janiak (kl. III)
Nagroda Specjalna - za najbardziej nietypową choinkę - Cyprian Sanocki (ZE nr 3)
Uroczyste wręczenie nagród i dyplomów dla laureatów i uczestników, odbędzie się na apelu, na początku stycznia.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy do udziału w konkursie za rok.